Piata europeana – 28/11/2019
Piața europeană a crescut, susținută de declinul euro față de dolar. Paritatea revine aproape de nivelul 1.10 anuland recentă mișcare ascendentă.
Datorita acestui element, prețurile cerealelor s-au ajustat în sus în timpul sesiunii de tranzacționare. Cu toate acestea, la sfârșitul zilei de tranzacționare, prețurile grâului nu s-au apropiat de nivelul de rezistență. În ceea ce privește Euronext, prețurile au revenit la nivelul de 184,50 €/t la contractul scadent in martie 2020, pentru a închide la sfârșitul zilei la 183 €/t.
În mod natural, producătorii sunt foarte atenți la prognozele meteo, în timp ce culturile de porumb progresează încet. Semănarea grâului de toamna nu a fost încă terminata, ceea ce sugerează posibila scădere a suprafețelor. Pe Euronext, prețurile porumbului au marcat stabilizarea după testul unui nivel de rezistență la contractul din ianuarie 2020.
Prețurile pentru rapiță au marcat o ajustare ascendentă după scăderea accentuată observată la începutul acestei săptămâni. Deocamdată, prețurile nu pot depăși 388 €/t, închizând sesiunea la 387,50 €/t. Scăderea prețurilor la soia și la palmier limitează potențialul rapiței.
