John Deere si Volocopter prezinta drona cu pulverizare

VoloDrone si agritechnica 2019

Un concept revolutionar de drone, capabila să poarte o sarcină utilă de 200 de kilograme, a fost doar una dintre tehnologiile viitoare care atrage publicul la Agritechnica 2019.

Colaborarea dintre John Deere și producătorul de drone Volocopter a fost expusă ca parte a Future Technology Zone.

Alimentat cu 18 rotoare cu un diametru total de 9,2 metri, VoloDrone dispune de o acționare complet electrică, folosind baterii litiu/ion schimbabile, capabile să zboare 30 de minute la fiecare încărcare.

Purtătorul de cuvânt al Volocopter a declarat că ambele companii cred că există un potențial mare pentru VoloDrone într-o gamă largă de utilizări agricole, inclusiv protecția culturilor în topografie dificilă, eficiență crescută în utilizarea agenților de protecție a culturilor, semănat și combaterea înghețului.

„Dezvoltarea acestui concept este un prim pas către apropierea acestei tehnologii inovatoare de aplicațiile comerciale după testarea completă în domeniu”, au spus aceștia.

„Cadrul dronei este echipat cu un sistem flexibil de atașare a sarcinii utile standardizate. Acest lucru înseamnă că diferite dispozitive pot fi montate pe cadru în funcție de necesitati. Pentru protecția culturilor, drona este echipata cu două rezervoare de capacitate, o pompă și o bară de pulverizare. .“

Purtătorul de cuvânt al Volocopter a spus că drona este capabilă să pulverizeze până la șase hectare pe oră, ceea ce consideră că este o alternativă rentabilă la pulverizatoarele elicopterului/avionului.

Foto DLG, S. Pfrtner

Related posts

Leave a Comment